Vidanjör Nedir ?

Belediyeler ve özel idarelerce kullanılan iş makinelerinden bir tanesi de vidanjörlerdir. Vidanjör iş makinesi gurubuna giren bir araçtır. Peki bu araç hangi işlerde kullanılmaktadır? Kullanımı için özel ehliyet ve bilgi gerektirir mi? En çok hangi sahalar da kullanılmaktadır? Vidanjör hakkında tüm detayları derledik.

Vidanjör özellikle tıkalı şebekelerin açılması amacıyla kullanılan bir iş makinesidir. Bu iş makinesi tıkanmış açılması zor şebekeleri açarak, tıkanıklıkların büyük maddi hasarlara yol açmasını engelleyen bir araçtır. Her türlü atıkların tahliyesin de ve tıkanıkların giderilmesin de etkin rol oynar.

Vidanjör Nedir, Ne İşe Yarar?

Başlarda madenler de ve ocaklar da çamur birikintilerini temizlemek için kullanılan vidanjör, şimdiler de ise pek çok saha da iş yapmaktadır. Vidanjör etkili hortumu ve içindeki mekanizması sayesin de tıkalı yerde bulunan çöp ve pislikleri vakumlayarak haznesine çeker. Böylece her hangi bir kırma, dökme gibi maddi külfet olan işlere gerek kalmaz.

Şebeke ve kanalizasyonlar da meydana gelen tıkanıkları gidermek ve atıkları tahliye etmek üzere bu iş makineleri kullanılmaktadır. Ayrıca su şebekelerinde tıkanmaya yol açan çamurlar da bu araç vasıtası ile tahliye edilmektedir. Son zamanlar da kuyu ve sondaj çalışmalarında da etkili olarak bu araç kullanılmaktadır. Su tahliyesi, atık tahliyesi, çamur tahliyesi ve vakumla işlemlerinde bu araç en etkili çözüm yoludur. Bu bağlamda belediye temizlik ve imar işlerinin olmazsa olmaz araçlarındandır.

Vidanjör Nereden Çağrılır?

Ülkemiz de vidanjör hizmeti denilince ilk olarak akla belediyeler gelir. Belediyeler bu yöndeki hizmetlerini geliştirmekte ve vatandaşlara bu konuda yardımcı olmaktadır. Ayrıca belediyelerin görev alanına girmeyen yerlerde, mesela köylerde de bu hizmeti İl Özel İdareleri vermektedir. Ayrıca bu işi özel olarak yapan firmalar da bulunmaktadır.