Arıtma Temizliği

Her zaman kullanımı devamlı olan arıtma tesisleri içme sularını, atık suları ve diğer atılları ayrıştırır. Daimi kullanımlarından doğan deformasyonlar ise çoğunlukla aksatılan temizlik periyotlarının eseridir. Arıtma tesisi temizliği randımanlı şekilde arıtma işleminin yapılmasını sağlayan en önemli faktördür. Eğer düzeyli olarak artıma kalitesi düşüyorsa temizlik zamanının geçtiğini gösterir.


Arıtma tesisi temizliği yapan firmalar bunu belirli yetkilere sahip olduklarını belgeleyen sözleşmelerle uygularlar. Dolayısıyla profesyonel bir arıtma tesisi temizliği sonrasında tesisin tamamıyla temizlendiğinden emin olabilirsiniz. Günümüzde arıtma aşamasında birçok farklı tesis grubuna rastlanabilir. Profesyonel şirketlerin tesis temizliklerini buna göre şekillendirdiklerini söylemeliyiz.


Atık suların temizlenmesi için kurulmuş arıtma tesislerinde çok sık dip çamuru temizliği yapılmalıdır. Mevcut kirli suların ulaşması ya da atık su temizleme santrallerinin diplerinde oluşan tortu tesisin top yekun performansını etkiler. Doğal olarak limitlerin düşmesiyle beraber sağlıklı bir arıtma işlemi mümkün olmamaya başlar. Duruma müdahale etmek için kesinlikle profesyonel bir dokunuşa ihtiyaç duyulur. Her temizlik şirketi tarafından yapılamayacak olan arıtma tesislerinin temizlenmesi işlemi bazı hususlar göz önünde bulundurularak yapılmalıdır. Revizyon ve bakımların periyodik olarak yapılmasıyla beraber temizlik giderlerinde ciddi bir düşüş yaşanabilir.


Fakat yinede periyotların düzeninin tutturulması ve temizliğin aksatılmaması önemli bir şarttır. Çoğunlukla vidanjörler yardımıyla yapılan su arıtma tesisi temizliğinde gerekli depolamanın sağlanması önemlidir. Depoların tamamıyla dip kısımlarına kadar temizlenmesi önem teşkil eder. Çünkü diğer bölgelere kıyasla dip kısımlar tortu ve dip çamurunun sıkça görüldüğü yerlerdir. Bunların arındırılması sonucunda arıtma işleminde kullanılan mekanik aksamların aynı filtrelerden geçmesi gerekir. Cidar temizliği yapılarak havuz iç kısımlarının çamur ve diğer atıllardan arındırılması sağlanmalıdır. İdeal bir dezenfekte için arıtma tesislerinin aşılama çamuru temini yapıldıktan sonra transport işlemlerinin sorunsuz gerçekleşmesine dikkat edilmelidir. Tüm bunları göz önüne aldığımızda arıtma tesisleri temizlik kapsamında oldukça geniş bir hizmet yelpazesine ihtiyaç duyarlar diyebiliriz. Bunu sağlayabilecek firmaların ise size gerçek anlamda kaliteli hizmeti sunduğundan emin olmalısınız. Tecrübe, teknolojik ekipman desteği, deneyimli personeller ve şirket kimliği burada öne çıkar. Elde edilmiş izinler ve yetki belgeleri ise alacağınız tesis temizliği hizmetinin hangi standartta olduğunu tescillemektedir.